kommunevapen.png
 2 solnedgang
 1 fjell snoe
 3 barn i baat
Hjem > Tjenester > Tjenester A-Å

Jegerprøven

Oppdatert: 11-12-2009 13:13
Generelt
Beskrivelse

Hvis du vil jakte eller drive fangst, må du først ta jegerprøven. Det obligatoriske jegerprøvekurset har et omfang på 30 timer og er lagt opp med både teori og praksis. Etter gjennomført kurs må du avlegge en teoretisk eksamen som avholdes av kommunen.

Målgruppe

Personer som er 14 år eller eldre og som ønsker å drive jakt eller fangst.

Kriterier/vilkår

Jegerprøven kan avlegges av alle som er 14 år eller eldre. Opplæringsjakt på småvilt kan foregå fra fylte 14 år til fylte 16 år. (Man trenger ikke å ha avlagt jegerprøven.) Opplæringsjakt på storvilt kan foregå fra fylte 16 år til fylte 18 år. (Da kreves det at jegerprøven er bestått og at skyteprøven er avlagt for de artene som det kreves for.)

Partnere

Studieorganisasjoner, vanligvis Norges Jeger- og Fiskerforbunds lokallag

Det er Kvænangen Jeger- og fiskerforening som kjører det obligatoriske jegerprøvekurset i Kvænangen. Teoretisk eksamen avlegges hos kommunen.

Eksterne lenker
Praktiske opplysninger
Veiledning - hvordan få utført eller motta tjenesten

Kommunen arrangerer skriftlig eksamen. Dette annonseres i lokalavisen. Kursarrangør/lærer har oversikt over eksamensdatoene.

Saksbehandling

Kommunen sender eksamensbesvarelsene til Jegerregisteret. Når du har fullført det obligatoriske kurset og bestått skriftlig eksamen, skriver kommunen ut bevis for at jegerprøven er avlagt.

Klagemulighet

Du kan ikke klage på ikke-bestått eksamen. Du kan gå opp til ny eksamen uten å betale ekstra eksamensavgift.

Andre opplysninger
Dato oppdatert
2009-12-11 13:13
Gyldig fra
2009-12-11